Pe ziare.ro

Vicecampioana României, Steaua, a pierdut, vineri, pe terenul Oţelului Galaţi, scor 0-2, după două erori ale portarului Robinson Zapata, în primul meci din etapa a 11-a a Ligii I.

Oţelul: Kolev – Sârghi (Cârjă 58), Sg. Costin, Jelev, Sălăgean – Bourceanu, G. Paraschiv (Ioviţă 13, M. Tănasă 65), Viglianti, Vitaic, Iorga – Pena. Antrenor: Petre Grigoraş.

Steaua: Zapata – Ogăraru, Goian, Ghionea, P. Marin – Rădoi (Ov. Petre 63), Lovin (And. Ionescu 62) – Nicoliţă, Tiago, Semedo – Arthuro (Pedriel 73). Antrenor: Marius Lăcătuş.

Arbitri: Cristian Balaj – Ionel Popa, Ionel Onicaş

Cartonaşe galbene: M. Tănasă 67, Kolev 78 / Semedo 90

Stadion: Oţelul; Spectatori: 9.000

Cum s-au marcta golurile:

1-0, min. 23: Pena a marcat cu un şut puternic de pe partea stângă, după o gafă a lui Zapata care a nu a reuşit să respingă de la colţul scurt.

2-0, min.

Sport.hotnwes.ro

Otelul – Steaua 2-0/ Zapata ingroapa Steaua

de A.S. HotNews.ro
Vineri, 17 octombrie 2008, 14:08 Sport | Fotbal
Zapata, ce gafa!
Otelul a invins cu 2-0 dupa un meci in care diferenta au facut-o gafele portarului columbian Zapata: nu a inchis coltul scurt la golul lui Pena (23) si a respins neinspirat, in fata, o minge prin care Tanasa a inchis tabela (82). Steaua, departe de pretentiile fanilor, are totusi motive de frustrare – Radoi (47) si Ovidiu Petre (80) au nimerit bara transversala!

Click aici pentru programul etapei 11 si clasamentul Ligii 1.

„Meciul asta mi-a demonstrat un lucru: avem nevoie de atacanti, oameni care sa dea goluri, si acum am descoperit ca o sa avem nevoie si de un portar. Nu zic ca Zapata nu o sa apere cu Lyon sau ca o sa iasa acum din echipa! Dar din iarna, o sa aduc si un portar, in afara celor doi atacanti pe care o sa vedeti ca ii aduc” – George Becali, patron Steaua, in direct la GspTV.

„In echipa mea, sunt vreo patru cinci oameni de care nu a auzit nimeni. Si cu oamenii astia am reusit sa batem Steaua si sa facem egal cu CFR-ul. Obiectivul nostru ramane totusi evitarea retrogradarii!”
– Petre Grigoras, antrenor Otelul Galati.

„Campionatul nu este incheiat. Sa vedem ce se va intampla si diseara, in CFR cu Dinamo. Avem probleme de lot, s-au accidentat si Stancu, si Szekely… Moreno a jucat miercuri noaptea pentru nationala Columbiei… Cred ca am avut ghinion, macar un gol meritam sa inscriem” – Marius Lacatus, antrenor Steaua.

Antrenorul Lacatus a modificat putin asezarea tactica obisnuita, utilizand un modul cu trei mijlocasi centrali (Radoi, Lovin, Tiago), insa ideea nu a ajutat echipa sa isi imbunatateasca randamentul ofensiv. Otelul si-a pastrat filosofia de joc, mult consum energetic si predispozitie pentru atac, izbutind sa deschida scorul in minutul 23, cand Pena a gasit poarta printr-un sut la coltul scurt.

Eroarea lui Zapata a turnat plumb in ghetele coechipierilor care nu s-au regasit decat dupa pauza: asediul bucurestenilor s-a concretizat prin doua bare (Radoi si Ovidiu Petre), insa tot Zapata a fost cel care a facut diferenta – la una dintre putinele prezente ofensive ale galatenilor (dupa pauza), portarul a respins neinspirat mingea in fata, iar tanasa a inchis tabela: 2-0 pentru Otelul.

Acu va spun…chiar daca erorile sunt omenesti, mingea e rotunda si meciul se joaca. Castiga cel mai bun si mia tare dpdv psihic.
In timpul meciului eu eram la antrenament. Cateva colege au fost la prima repriza si ne-au tinut la contact cu scorul.
Na Razvan(blogroll)! Ce face corvinu? A? n-aud? Pai csz, Otelu’ joaca cu Steaua si o bate cu 2-0.